ban2_.jpg

Hizmetlerimiz

KORUYUCU DIŞ HEKIMLIĞI

Koruyucu diş hekimliği nedir ve kimlere uygulanır sorusunun cevabını Memorial Hastanesi Ağız ve Diş Hastalıkları Bölümü’nden Diş Hekimi Emek Külür’den alıyoruz. Koruyucu diş hekimliği hakkında tüm merak ettiklerinizi detaylı bir şekilde anlatan Emek Külür, şu bilgileri verdi: Diş Hekimi Emek Külür, süt diş ve karma diş dizisinin çocuğun gelişme çağının en aktif döneminde geliştiğini, ilk süt dişin altıncı ayda çıkmaya başladığını, bazen değişik süt dişlerinin dönem dönem düştüğünü ve yerini asıl süt dişlerine bıraktığını söylemekte. Bu durumun yaklaşık on iki yaşına kadar sürmesinin gerektiğini de sözlerine ekleyen Küler, süt dişlerinin erken dönem kayıplarının da çene gelişimini, estetik ve konuşma bozukluğuna yol açtığını da dile getirdi. Bu tür olumsuzluklarla karşılaşıldığı zaman tıpkı kalıcı dişlere uygulanan tedavilerin süt dişlerine de uygulanması gerektiğinden bahseden Küler, tedavinin Ortodonti uzmanlarınca uygulanmasının da altını çizdi. Böyle bir olumsuzlukla karşılaşıldığı zaman koruyucu diş hekimliği denilen uygulamaya gerek duyulur. Koruyucu diş hekimliği gelişme çağındaki çocukların sağlıklı bir diş ve ağız yapısına sahip olması için uygulanan tedavi metodudur. Koruyucu diş hekimliği uygulamasında iki tedavi yöntemi bulunur. Bunlardan birincisi dişlerinin çürüğe direncini artırmak için uygulanan topikal flor; ikincisi ise çürüğe eğilimli bölgelerin kapatılması anlamına gelen fissür sealant’tır. Çocuklarda görülen diş sorunlarının ileri ki yaşlarda sorun teşkil etmemesi için koruyucu diş hekimliği uygulaması en temel tedavi yöntemidir.

DIŞ BEYAZLATMA

Diş Beyazlatmak (bleaching) dişlerin yüzeyinde, yani gözenekli mine tabakasında oluşan renkli organik-inorganik ve mineral maddelerden kaynaklı renk bozulmalarını diş beyazlatma jelleri ve lazer uygulamasıyla temizlenerek doğal rengine kavuşturulmasıdır. Günümüzde diş hekimliği hızla gelişen teknolojiden faydalanarak daha başarılı ve güvenli yöntemlerle diş beyazlatma yapmak mümkün olmuştur. Doğal rengini kaybeden dişleri tekrar eski haline getirmek için birden fazla yöntem uygulanmaktadır. Bazı özel durumlar dışında hemen herkesin dişlerindeki renklenmelerden kurtulması ve doğal sağlıklı beyaz dişlere kavuşması mümkündür. Diş beyazlatma tedavisine başlamadan önce diş hekiminiz dişetinizin durumunu ve diş renginizi kontrol eder. Öncelikle diş etlerinizde herhangi bir enfeksiyon veya diş taşı varsa önce bunların tedavisi yapılıp tamamlanır. Daha sonra dişinizin yapısına ve rengine göre güvenli ve uygun olan diş beyazlatma yöntemi diş hekiminiz tarafından seçilir. Yukarıdaki paragrafta anlatmış olduğumuz klinikte diş beyazlatma dışında evde diş beyazlatma yöntemi dediğimiz hastanın kendi kendine uyguladığı hekim tarafından hazırlanan bir plak ve jel yardımıyla yapılan bir yöntem daha vardır. Bu beyazlatma yöntemi belli düzeydeki diş renklenmelerinde etkili olabilmekle beraber günümüzde daha az tercih edilmektedir. Bunun sebebi klinikte uygulanan yöntemlerin başarısı ve gelişen teknolojiyle birlikte kısalan tedavi süreleridir.

GÖMÜLÜ DIŞ ÇEKIMLERI

normal diş çekiminden epey farklı olup cerrahi müdahale gerektiren çekim. kısaca özetlemek gerekirse henüz hayatının baharında daha dışarıya bile çıkmamış kendi halinde diş etinin içinde takılan dişin diş eti yarılarak kazınması ve dikiş atılarak bölgenin kapatılması şeklinde gerçekleşir. çekim sırasında uyuşturucu iğne yapılması ve dikiş atılması dışında pek bir acı hissetmezsiniz. tepenizde duran filmlerden fırlamış yüzü maskeli kafalara "ne yapıyo lan bunlar" diye bakıp durursunuz. iş bitince evinize gönderirler ağzındaki pamuğu yarım saat çıkarma, 2 saat boyunca yemek yeme, temizliğe çok dikkat et, şu şu hapları kullan, haftaya da gel dikişleri alalım diye de eklerler. eve gidince 2-3 saat kan sızmaya devam eder ağzınızdan. bol bol salyanız akar. uyuşturucu etkisinin geçmesiyle başlayan ağrı doktorun yazdığı ilacı kullanana kadar devam eder.

ORDONTI (ÇAPRAŞIKLIK TEDAVISI)

Diş, çene ve yüz gelişiminin normal harmonik yapıda olmasını takip eden, gerektiğinde bu gelişimde meydana gelebilecek bozuklukları tespit edip engelleyen ve düzelten diş hekimliği dalına ortodonti denir. Günümüzde koruyucu diş hekimliğinde sağlanan gelişmelerle birlikte ebeveynlerin bilinçlenmesi çürük vakalarında oldukça düşüşe neden olmuştur. Bununla birlikte ebeveynlerin çocukları üzerinde daha düzgün ve çürüksüz dişler hayali onları daha sık kontrole yönlendirmiştir. Süt dişlerinden daimi dişlere geçiş devresi olan 7- 8 yaş aralığında ortodontik olarak muayene olan çocuklarda, tedaviye gereksinin olup olmadığı büyük ölçüde belirlenebilmektedir. Çapraşık diş dizisine sahip olmak demek sadece estetik olarak bir probleme sahip olmak demek değildir. Diş dizisinde meydana gelen bozulmalar, dişlerin ara yüzlerinde daha çok gıda artığı sıkışmasına, bunların daha zor temizlenmesine ve çürüklere sebebiyet verecektir. Dişlerin birbirleriyle olan ilişkilerindeki bozukluklar, yeterli çiğnemenin yapılmasını engeller. Çiğneme sırasında bir takım dişler üzerinde yoğunlaşan çiğneme kuvvetleri meydana getirip dişler üzerinde problemlere neden olurlar. Ortodontik tedavi sadece çocuklara uygulanan bir tedavi seçeneği değildir. Günümüz ortodontik apareyleri ile birlikte bu tedavi her yaşta uygulanabilir. Tedavinin başarı ile uygulanmasında hasta hekim kooperasyonu kilit rol oynamaktadır. Öncelikle ortodontik apareylerin ağız içinde yeni bir gıda retansiyon alanı yarattığı unutulmamalıdır. Bu açıdan değerlendirildiğinde ağız hijyeni bozuk kişilerde bu tedavi seçeneği faydadan çok zarar oluşturur. Ortodontik tedavide öncelikle düzenli randevularla dişlerin ilişkilerinin normal sayılan konumlara getirilmesi sağlanır. Bunun idamesi için, bazı önlemlerin alınması ve tedavinin sonuçlandırılması genel olarak 12 ila 24 ay arasında değişmektedir. Her vakanın kendine has bir tedavi yolu olduğu düşünüldüğünde, bu tedaviye karar verirken tedaviyi yapacak doktorumuzdan detaylı bilgi almayı ihmal etmemek gerekir.

DIŞ DESTEKLI PROTEZLER
.......................................................

İMPLANT CERRAHISI
........................................................

GÜLÜŞ ESTEDIĞI TASARIMI

Eskiden diş tedavileri öncelikle çürüklerden dolayı oluşan hasarları onarmaya, çürük ve diş eti hastalıklarının sebep olduğu diş çekimlerine ve olmayan dişin yerine çıkarılabilir protez takmaya odaklanırdı.Sadece çok zengin veya hayatlarını gülüşleri sayesinde kazanan Hollywood starları ve ünlü insanlar gülüşlerini geliştirmek için ciddi adımlar atmışlardır.Günümüzde insanlar görünüşleri hakkında daha bilinçli olduklarından diş estetiği çok popüler hale gelmiştir.Konuşma dişin yönünden ve sıranın dışında olmasından etkilenir. Bir gencin özgüveni arkadaşlarının negatif fikirleri yüzünden çok kolay incinir ve daha önce hiç bozuk dişlerini düzelttirmeyen bir genç,kendi biçimsiz görünüşünü arkadaşlarına gülümsediği anda fark eder.Bazen olumsuz bir ilk izlenimden iş kariyeri de etkilenebilir.Günümüzde birçok seçenek uygun maliyetli kullanılabilir hale gelmiştir.Gülüşünüzü diş estetiğiyle iyileştirmek diş ve diş etlerinizin durumunu da iyileştirmeyi içerir.Dişlerin ağızdaki pozisyonu orantılı şekil ve formları renkleri yüzeylerinin dokusu ve gerçek gibi görünen yarı saydamlığının hepsi birbirini ilgilendiren bir bütündür.

İLK İZLENİMLER

İlk izlenimler çok kritiktir ve her zaman kalıcı etki bırakırlar.günümüzün en başarılı insanları bu gerçeği çok ciddiye alırlar.Yüzlerine,saçlarına,tırnaklarına,makyajlarına,kıyafetlerine kadar bakımları için zaman harcarlar ve her zaman çıkmadan önce ayna karşısında kendilerini kontrol ederler.İnsanlarla tanışırken yaptığımız ilk şey gülümsemektir ve bu vücut dilimizle kelimeler olmadan rahatlıkla yapılan en samimi jesttir. Temiz olmayan,tütün lekeli,çürük dişli bir ağızla yapılan gülümseme bir kişinin tüm sempatisini yok eder.Bu bir iş görüşmesi için muntazam bir takım elbise giyip,tırnak altlarının pis olup omuzlarına kepeklerin yayılmış olmasına benzer.Kıvrık dişler kabul edilip görmezden gelinebilmesine rağmen ,yetersiz hijyen kabul edilemez ve kişinin karakterini yansıtır.Aynı zamanda kötü nefeste kişiyi gözden düşürür ve imajını zedeler.Güldüğümüzde iyi de olsa kötü de olsa bir etki bırakırız. Hollywood starları her kamera karşısına geçtiklerinde veya posterlerinde o etkiyi yaratırlar. Güzel fotoğrafları ağırlıklı olarak dişlerinin güzelliğine bağlıdır.Sağlıklı ve güzel dişlerle gülümsemek herkes tarafından kazanılabilen bir özelliktir ve kişinin toplumdaki cazibe silahıdır.Maliyeti aynıdır ve kendi sosyal çevremiz olduğundan dişlerimizi düzelttirme çabamıza değer.Dişler için estetik tedavi arama ile ilişkilendirilen büyük heves özünde sağlıklarını iyileştirmek içindir ve yapılan uygulamaların en önemli yan ürünüdür.Maliyeti sadece diş sağlığının iyileştirilmesiyle ve dişlerine doğduğundan beri iyi bakan kutsanmış insanları içinse mükemmel bir gülüşe sahip olmalarıyla sınırlı olabilir. Cildimizin tırnaklarımızın saçlarımızın aksine dişlerimiz yaşadığımız sürece kendini yenileme yeteneğinden mahrumken,şanslı olduğumuz şey gülüşümüzün değişmemesidir.Bu durum dişler için bir avantajdır çünkü diş eğer iyi bakılırsa,aşınmalar ve yıpranmalar dışında diş yaşa göre büyük ölçüde etkilenmeden kalabilir.Cildimizin kırışmaya başlaması saçımızın beyaza dönmesi gibi vücudumuzun diğer kısımları bozulurken mükemmel gülüş mezara kadar değişmeden kalır. Mükemmel bir gülümseme öz güveninizi arttırır ve size milyon dolarlar kazandırabilir. Kolayca gülebilen insanlar genelde daha etkileyicidirler, kişisel sosyal ve iş yaşamlarında başarılıdırlar. Her zaman insanları etkileyecek kadar güvenleri vardır. Aynı zamanda tüm sosyal yaşamlarında ve iş toplantılarında da nasıl daha iyi dikkat çekeceklerini bilirler. Kendine güvenin kendisi çekicidir. Hayatta kendimiz hakkında iyi düşünmek her şeydir.aksine, yetersiz yada güvensiz hissetme ruhsal olarak bitiricidir.Yüzünüzle ilgili gurur duyarak gösterebileceğimiz bir şeylerin olması güzeldir. Hayatta yaptığımız her şey aklımızdan etkilenir ve problemlere karşı sergilediğimiz tutumlar da genelde psikolojik durumumuzdan etkilenir. Hayatta karşılaştığımız stres ve sıkıntılara alışmanın en önemli unsuru pozitif düşünmedir. Stres ve depresyonla başa çıkmanın birkaç kuralı vardır çünkü depresyon ve stres çok az insanın doğru olarak bildiği gibi ilk olarak kendi kafamızda oluşur. İyi dinlenme, beslenme, günlük egzersiz, kitap okumanın kendi yararları olsa da sağlıklı bir vücut sağlıklı bir zihne öncülük edebilir. Mükemmel dişlere sahip olmak bir insanın özgüvenini arttırır ve eğer mükemmel hissetme duygusu daha çok gülmeye ve gülümsemeye teşvik ederse,hayata da neşe katar.

İMPLANT DESTEKLI PROTEZLER

İmplant teknolojisindeki sürekli gelişme sonucunda, günümüzde implantlar çok güvenilirdir. Üreten firma sayısındaki artışla birlikte, fiyatları geçmişe oranla daha ucuzlamıştır. Artık günümüzde hiç dişi olmayan hastalara sabit Porselen Diş yapabilmek mümkün alt ve üst çeneye yeterli sayıda yerleştirilen implantlar sayesinde sağdaki resimdeki gibi bir sabit protez yapmak mümkündür.ılan doğal dişlerin üzerlerine monte edilen, özel olarak üretilmiş hassas tutucularla yapılmaktadır. Özel hassas tutuculu bu protezlere halk arasında çıtçıtlı diş denilmektedir. Hassas tutuculu protezlerde bağlantı yapılacak dişlerin ve protezin üzerine biri erkek ve biri dişi tutucudan oluşan birbirine geçmeli çeşitli kilit sistemleri yerleştirilmiştir. Hassas tutuculu protezlere çıtçıtlı protez denmesinin sebebi de budur. Çıtçıtlı protezlerde bağlantının yapılacağı doğal dişler öncelikle, dişi sağlamlaştırmak amacıyla kaplanır. Yapılan bu kaplama üzerine özel halka benzeri tutucular monte edilir. Monte edilen bu tutuculara protez üzerine yerleştirilen karşılıkları takılır. Bütün bu uygulamalar protezin maliyetini artırdığından çıtçıtlı protezler klasik metal kanca bağlantılı protezlere göre daha pahalıdır. Ancak estetik olarak bir görüntü bozukluğu oluşturmaz ve kullanıcıya güven verir. Kolay sökülüp takılabilen protezlerdir. Bakım ve temizlikleri daha kolaydır. Yandaki resimdeki gibi hiç dişi olmayan hastalarda bazen yeterli implant yapacak kemik miktarı olmadığından bazende ekonomik sebeplerle 2-4 implant yapılarak hastanın kullandığı takıp çıkarılan total protezlerin tutuculuğu artırılma yoluna gidilebilir. İmplant üzerindeki parça ball attachment adı verilen tarzdadır ve aynen hastanın kendi dişlerine yapılan kaplamalara yerleştirilen hassas tutucularda olduğu gibi çıtçıtlı protez olarak anılırlar. Çıtçıtlı protezler de hassas tutucular hastanın ağzında dışarıdan görülmeyecek şekilde dişlerin iç yüzeylerinde gizlenmiştir. Çıtçıtlı protezler de kanca olayı tamamen terk edilmiştir.

PERIODONTOLOJI (DIŞ ETI TEDAVILERI)

Dişeti hastalıkları olan gingivitis ve periodontitis tedavi yöntemleri ve prognoz açısından farklılıklar gösterir. Gingivitis: Dişeti hastalığının ilk evresidir. Bu safhada müdahale edildiğinde tüm semptomlar geri dönüşümlüdür. Dişte ve çevre dokularda hiç bir hasar bırakmadan tedavi edilir. Oysa ilerleyerek periodontitise dönüşen vakalarda geri dönüşümsüz olarak kemik yıkımı meydana gelir. Belirtileri; Dişeti kanaması en önemli belirtisidir. Dişetleri kırmızı, şiş ve ödemlidir. Gingivitis genelde dişeti kanaması dışında hastaya fazla bir rahatsızlık vermez. Dişetleri hassaslaşmıştır. Tedavisi: Bu safhada çok basit ve kalaıcı bir hasar bırakmadan sorun çözülür. Diş taşı temizliği, ağız hijyeni eğitimi sayesinde belirtiler çok kısa sürede kaybolur.

Çalışma Saatleri

Hamidiye Mahallesi, Kalealtı Cd (23. Cd.) No:59,
Tel :+90382 213 36 34
Fax:+90382 213 36 34

PAZARTESİ - CUMA
08:00 - 19:00
CUMARTESİ 
08:00 - 19:00

İLETİŞİM FORMU